Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie Adama Mickiewicza

Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie Adama Mickiewicza

Polska epopeja narodowa – czy znasz jej pełny tytuł?

Poemat epicki Adama Mickiewicza “Pan Tadeusz” jest powszechnie znany – w końcu uznawany jest za epopeję narodową. Nie wszyscy jednak mogą się pochwalić znajomością pełnego tytułu. Brzmi on: “Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie: historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem”. Mickiewicz przedstawia nam w ten sposób ważne informacje – miejsce akcji, czas wydarzeń, a nawet ilość ksiąg, w których został zapisany. Zawiera w sobie wiele wątków, od bardziej przyziemnych, jak wątki miłosne i rodzinne, po te najważniejsze w owym czasie – wątki niepodległościowe. Wszystko to napisane jest trzynastozgłoskowcem, dowodząc geniuszu literackiego wieszcza narodowego.

Pan Tadeusz(https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/pan-tadeusz-adam-mickiewicz)” – wielowymiarowy poemat mistrza słowa

Epopeja ta jest jedną ze szkolnych lektur, uwielbianą przez nauczycieli za swoją wszechstronność. Wspomniana mnogość wątków przydaje się do pisania rozprawek czy innych tekstów maturalnych. Ponadto, możemy dowiedzieć się wielu rzeczy na temat życia szlachciców w tamtym czasie. “Pan Tadeusz” słynie z fenomenalnych opisów dworku szlacheckiego. Pokazuje wiele zwyczajów oraz charakterystyczne cechy szlachty – przywiązanie do tradycji, patriotyzm, ale też wady, takie jak pijaństwo czy porywczość. Dzięki temu zróżnicowaniu, poemat angażuje czytelnika, by mógł poczuć się tak, jakby sam brał udział w przygodach bohaterów. Akcja utworu jest interesująca, dzieje się bardzo wiele. Awantury, bitwy, wątki miłosne, wątki historyczne – wszystko to znajdziemy w “Panu Tadeuszu”. Same postacie są równie fascynujące, co fabuła. Prawdopodobnie najważniejszą z nich jest Ksiądz Robak – jego tajemnicza historia intryguje i pozostaje w pamięci na długo. Ważną rolę odgrywa również opis przyrody – czytelnik jest w stanie wyobrazić sobie Soplicowo i otaczającą je przestrzeń, dzięki wspaniałemu przedstawieniu krajobrazu. Adam Mickiewicz w “Panu Tadeuszu” ukazał swoje arcymistrzowskie umiejętności literackie, poemat ten nie bez powodu jest jednym z najważniejszych dzieł powstałych w naszym kraju.

Ponadczasowa lektura

“Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie” w 2012 roku został odczytany w akcji społecznej propagującej znajomość literatury polskiej Narodowe Czytanie. Za to w roku 2014 rękopis tego dzieła został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Tak szerokie zainteresowanie ważnych instytucji dowodzi, że epopeja warta jest poznania. Czasem przekaz tej lektury bywa trudny na uczniów, przede wszystkim ze względu na stylizację języka. Większość nauczycieli jest w stanie poradzić sobie z tą barierą i pomóc uczniom zrozumieć, jak wiele można wyciągnąć, czytając “Pana Tadeusza”. Nie bez powodu prawie każdy polonista czy polonistka uwielbia omawianie tego dzieła. Zasługuje ono na miano utworu ponadczasowego, arcymistrzowskiego pod względem literackim i znamiennego dla polskiej historii.